Home | Events | Results | Video | Photos | Links | About-us | Contact | French  

August 12th 4h AR results

Detailed result table

Top 3
Solo M
Names Team name
#1 Adam Mallory Adam Mallory
#2 Benoit Massicotte Le coureur des Bois
#3 Alexandre Beaudry Alexandre Beaudry
Top 3
Duo Coed
Names Team name
#1

Jean-François Séguin
Ève Séguin

Les Séguin
#2 Katryna Camacho
Mark Grenier
Couples retreat
#3 Stéphanie Genest
Patrick Losier
Les ingénieurs en cavale
Top 3
Duo M
Names Team name
#1 Antoine Corbeil
Jocelyn Corbeil
Les Corbeils
#2 Yannick Huneault
Alexis Séguin
Les Huneault
#3 Jean-François Gagné
Frédéric Bouchard
Les joyeux naufragés
Top 3
Duo/Solo F
Names Team name
#1

Marie-Pierre Schippers
Amorita Beaulne

Biofueled

#2

Anne-Sophie Ouellet
Femmie Shippers

Thing 1
#3

Cindy Joublin

Y'en a pas c't'fois

August 12th 2h AR results

Detailed result table

Top 3
Duo Coed
Names Team name
#1 Trevor Aurocco
Kristy Kozluk
Team Krev
#2 Renée Lefrançois
Albert Hu
Vballers
#3 John Ranson
Sofia Ranson
Sylvie D'aoust
Lucas Ranson
Isagenix 1/2
Top 3
Duo M
Names Team name
#1 Joel Lavigne
Thierry Lavigne
Les Vignes
#2 Dan McNaughtan
Silas McNaughtan
Dad and Me
#3 Timon LeDain
Eric LeDain
RedBlacks
Top 3
Duo F
Names Team name
#1 Nadia Chénard
Jessica M-Buote
Toi et Moi
#2 Gisèle Gareau
Sophie LeDain
Sporty Spice
#3 Sheila Hart
Lucie Houle
Sankey Family 2

 

May 20th 8h AR results

Detailed result table

Photos of the event

Top 3
Solo M
Names Team name
#1 Tommy Ivarsson Tommy Ivarsson
#2 Adam Mallory Adam Mallory
#3 Joey Slobodian P Joey
Top 3
Duo Coed
Names Team name
#1

Dory Lirette
Audrey Moisan

Pizz Paquet Frenette bicycle
#2

Mika Rogers
Leanne Weller

LWMR
#3

Zoe Rogers
Chris Rogers

Team Zodarog
Top 3
Duo M
Names Team name
#1 Yannick Huneault
Jean-François Séguin
Gaétan des bois
#2 Alexandre Provost
Jean-Yves Dionne
Raid Pulse Vintage
#3

Michael Chown
Cullen Thiessen

DAS

August 27th 4h AR results

Detailed result table

Photos of the event

Top 3
Solo M
Names Team name
#1 Tommy Ivarsson Tommy Ivarsson
#2 Adam Mallory Adam Mallory
#3 Alexandre Beaudry Beaudry
Top 3
Duo Coed
Names Team name
#1 Suvi Honkanen
Brendan O'Leary
SH&BO
#2 Cindy Joublin
Paul Boulé
Les Incursionistes
#3 David Sauvé
Guylaine Carle
Les Casseux
Top 3
Duo M
Names Team name
#1 Antoine Corbeil
Jocelyn Corbeil
Graal
#2 Réjean Tremblay
Jean-Pierre Tremblay
Pneu 20
#3 Jason Flynn
David Hickey
Flickey
Top 3
Duo F
Names Team name
#1

Marie-Pierre Schippers
Amorita Beaulne

Biofueled

#2

Murielle Guerrero
Isabelle Marchessault

Les Killer Bees
#3

Anik Jacques
Sarah Cautain

Les Choupettes

May 21st 8h AR results

Detailed result table

Photos of the event

Top 3
Solo M
Names Team name
#1 Adam Mallory Adam Mallory
#2 Nicolas Valsecchi Rocket Scientists 1
#3 Dan Mallory Dan Mallory
Top 3
Duo Coed
Names Team name
#1 Deborah Lightman
Gibb Robertson
Don Valley Paddling Club
#2 Sébastien Lafrance
Geneviève Houde
Rocket Scientists 2
#3 Yannick Maheux
Karine Paris
Team Lac Beauport
Top 3
Duo M
Names Team name
#1 Alexandre Provost
Jean-Yves Dionne
Tecnu
#2 Benoit Letourneau
Vincent Meunier
Les pas trop jeunes
#3 Yannick Huneault
Jean-François Séguin
Gaétan des bois
Top 3
Duo F
Names Team name
#1

Marie-Pierre Schippers
Laura Mallory

Biofueled

#2

Mika Rogers
Leanne Willer

The Lawnmowers
#3

Karine Bélanger
Linda Gagnon

Les diesels périmées

May 21st 2 hour AR results

Detailed result table

Photos of the event

Top 3
Solo M
Names Team name
#1 Antoine Corbeil Big Ben
#2 Tonya Hoferek Freeheel Soul
#3 Daniel Lacroix Rainbow Team
Top 3
Duo Coed
Names Team name
#1 Rick Heroux
Ashley Heroux
Heywheels2
#2 Craig Barager
Colleen Haney
Team CC
#3 Anne Josée Orichefsky
Nicolas Fournier
Bonbon
Top 3
Duo M
Names Team name
#1 Joel Lavigne
Thierry Lavigne
Les 2 vitesses
#2 Jas Michalski
Adam Michalski
More Cowbell
#3 Andrew Baechler
Jeremy Baechler
Dumb & Dumber
Top 3
Duo F
Names Team name
#1 Danielle Frigault
Naomi Baechler
Matter over mind
#2 Femmie Shippers
Anne-Sophie Ouellet
Quick Velocity
#3 Léane Lacroix
Annie Bernard
Owl Team

August 29th 4h Sprint AR results

Detailed result table

Photos of the event

Top 3
Solo M
Names Team name
#1 James Galipeau Relentless
#2 Adam Mallory Adam Mallory
#2 Sam Harle West Coast Adventurer
Top 3
Duo Mixte
Names Team name
#1

Anthony Brichieri-Colombi Julie Blanchette

Banzuke Warriers
#2

Mika Rogers
Chris Rogers

Bushwhackers
#3

Sébastien Giguère
Emilie Denoncourt

Le jeu la vie
Top 3
Duo M
Names Team name
#1

Stéphane am Rhyn
Jean-Sébastien Desrosiers

Les ingérables
#2

Réjean Tremblay
Jean-Pierre Tremblay

Pneu 20
#3

Jocelyn Corbeil
Antoine Corbeil

Dream team
Top 3
Duo F
Names Team name
#1

Marchessault Isabelle
Murielle Guerrero

Les killer bees
#2

Marie-Pierre Schippers
Femmie Schippers

Biofueled
#3

Jennifer McNaughtan
Sheila Sankey

Twisted Sisters

May 16th 8 hour AR results

Video recap (by Stephen Meyer)

Photos of the event

Detailed results table

Top 3
Solo M
Noms Nom d'équipe
#1 Alexandre Provost Team Équilibre
#2 Charles-Antoine Beaudry Le marchand de vitesse
#3 James Galipeau Relentless
Top 3
Solo F
Noms Nom d'équipe
#1 Nathalie Long Nathalie Long
#2 Deborah Lightman Don Valley Paddling Club
#2 Nikky Cameron Nikky Cameron
Top 3
Duo Mixte
Noms Nom d'équipe
#1

Charles Séguin
Véronique Lalande

XY
#2

Carolyn Connell
Duane Frattini

Connini
#3

David Sauvé
Guylaine Carle

Les Casseux
Top 3
Duo M
Noms Nom d'équipe
#1

Danny Chamberland
Dominic Drolet

Mundial/Raid Gaspésie
#2

Benoit Letourneau
Vincent Meunier

O-Store.ca
#3

Jean-Yves Dionne
Jonathan Dionne

Team Équilibre
Top 3
Duo F
Noms Nom d'équipe
#1

Karine Bélanger
Elvy Lapointe

Atmosphère
#2

Isabelle Creusot
Linda Gagnon

Le coureur Merrell
#3

Marie-Pierre Shippers
Deanna Young

Biofueled
Top 3
Trio Mixte
Noms Nom d'équipe
#1

Lee Warywoda
Pascale Marceau
Scott Cocks

Mercators
#2

James Stewart
Mark Szekely
Renée Millish

Fourty Something
#3

Courtney Proulx
Aysha Cotterill 
Lorenzo Vacca

Smells like Team Spirit
Top 3
Trio M
Noms Nom d'équipe
#1

Boris Valsecchi
Nicolas Valsecchi
Sébastien Lafrance

Rockets scientists
#2

Cullen Thiessen
Michael Chown
Ben Graham

Das clothing co.
#3

Martin Larrivée
Éloi Larrivée
Jeff Thibault Flynn

Les Krinqués

May 16th 2 hour AR results

Photos of the event

Detailed results table

Video recap (by Stephen Meyer)

Top 3
Solo M
Noms Nom d'équipe
#1 Ryan Benson Bear Bait
#2 Jeff Champkins Lost and clueless
#3 Martin Perras Martin Perras
Top 3
Duo M
Noms Nom d'équipe
#1

Jas michalski
Adam Michalski

More cowbell
#2

Olivier Ouellet
Stephane Ouellet

Big Red
Top 3
Duo Mixte
Noms Nom d'équipe
#1

Danny Houle
Audrey Houle

Les grounders
#2

Richard Héroux
Ashley Héroux

Heywheels
#3

Isabelle Roy
Richard Martin

Citadelle

Top 3
Duo F
Noms Nom d'équipe
#1

Marianne Moisan
Audrey Moisan

Mademoiselles Mundial
#2

Suzanne Harrison
Julia Maine

The Maine Girlz
#3

Femmie Schippers
Ann-Sophie Ouellet

Black Raven

 
IMPORTANT
Next event informations
Next event August 12th 2017










 

 

 
 © Raid Pulse, 2006. All rights reserved.
site design: A R C H I P E L A
prog.: PANOMEDIA.CA